RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Mata pelajaran
: Bahasa Melayu
Kelas : 3 Panglima
Tarikh : 20 April 2013
Masa : 9.10 – 9.40 Pagi (30 minit)
Tema/tajuk : Mari Bertani
Subtopik : Alatan Berkebun.
Bilangan pelajar : 25 orang
Objektif pembelajaran : Pada
akhir pembelajaran murid akan dapat:
1. Menyatakan
nama empat alatan berkebun.
2 . Menyatakan
kegunaan empat alatan berkebun.
3. Menbina
empat ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan nama alatan berkebun.
Pengetahuan sedia ada : Murid
mengetahui suasana kebun sayur.
Konsep : Kegiatan pertanian.
Alat
bantu mengajar : Lagu Pak Mamat, Video berkebun, Slaid
powerpoint, Kad imbasan, dan lembaran kerja
Nilai murni :
-
Berkerjasama dalam setiap tugasan yang diberikan
- Menggunakan bahasa yang sopan dalam
perbualan
- Mengetahui berusaha bersungguh-sungguh
akan membawa kejayaan.
Kemahiran :
1. Menjelaskan isi pelajaran
2. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk.
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Aktiviti Murid
|
|
Set Induksi /mencungkil idea
( 5 minit )
|
|
1. Guru minta murid
mendengar lagu Pak Mamat sambil menyanyikannya.
|
1. Murid mendengar
lagu dan menyanyi.
|
|
2. Mencungkil idea murid
dengan menyoal murid mengenai kebun sayur.
|
2 . Murid memberi respon terhadap soalan yang diberi oleh guru.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
|
|
|
|
|
2. Guru menyoal murid nama
alat yang digunakan untuk berkebun berpandukan video yang dipaparkan
|
2. Murid menjawab soalan guru
|
|||
3. Guru menyatakan fokus
pembelajaran adalah mengenai alatan berkebun dan meminta murid menyenaraikan
nama alatan lain untuk berkebun.
|
3. Murid menyenaraikan alatan berkebun
yang mereka ketahui.
|
|||
4. Guru menayangkan slaid alatan
berkebun untuk menyemak jawapan murid yang telah disenaraikan.
|
4. Murid menyemak jawapan.
|
|||
5. Gurumenerangkan nama alatan
berkebun dan kegunaannya.
|
5. Murid mendengar penerangan guru dan
menjawab soalan-soalan guru.
|
|||
6. Guru meminta murid menamakan
alatan berkebun yang dipaparkan oleh guru.
|
6. Murid mendengar soalan
dan menjawab soalan yang diaju oleh guru.
|
|||
Langkah 2
(10 minit)
|
Membina ayat
|
1. Guru
menerangkan contoh ayat bagi setiap alatan berkebun dengan menayangkan slaid
power point.
|
1. Murid mendengar penerangan guru.
|
Strategi:
Penerangan dan perbincangan dalam kumpulan
|
2. Guru
meminta murid membina ayat dalam kumpulan.
|
2. Murid membentuk kumpulan dan
menjalankan perbincangan.
|
|||
3. Guru
meminta murid membentangkan hasil perbincangan dalam kelas.
|
3. Membentangkan
hasil perbincangan.
|
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
|
|
4. Guru membetulkan ayat murid/menyemak hasil pembentangan murid
|
4. Mendengarkan ulasan
guru dan membuat pembetulan jika jawapan salah.
|
|
|
|
1. Guru
menerangkan alatan berkebun adalah untuk memudahkan kerja bercucuk
tanam sambil menyoal murid mengenainya. Guru juga menerangkan alatan berkebun
adalah tajam dan perlu berhati-hati jika menggunakannya.
|
1. Murid
mendengar penerangan guru.
|
|
2. Guru
mengedarkan lembaran kerja rumah dan meminta murid menyiapkannya di rumah.
|
2. Murid
mengambil lembaran kerja dan menyiapkan tugasan.
|
|||
3. Guru
memainkan lagu Pak Mamat bagi menutup sesi P&P.
|
3. Murid
menyanyikan lagu Pak Mamat ada kebun.
|
No comments:
Post a Comment